Motosiklet Eğitimi Almak Neye Yarar?


Motosiklet eğitimi öğrenmenin en ucuz yöntemidir. Özellikle hata yaptığınızda zarar görebileceğiniz bir aktivite yapıyorsanız, teknik ilerlemek yani eğitim almak en güvenli yoldur. Motosiklet eğitimi öğrenme sürecinizi hızlandırır. Yapabildiğinizi sandığınız ve gerçekten yapabilecekleriniz arasındaki makası daraltır.
Motosiklet teknik sürülmesi gereken bir araçtır. Her ne kadar debriyajı salarken, gaz vermek hareket etmesine yarasa da ve bunları normalleştirip kullanmak öğrenilse bile zamanla yanlış kullanım kişinin doğruları haline geliyor ve bu davranışlar kemikleştikçe değiştirmesi güçleşiyor.

Esas olan motosikleti kullanmak değil, nasıl kullandığınız!

Uzun yıllar motosiklet kullanan ve sonrasında eğitim almaya karar veren kursiyerlerimizin yaşadığı en büyük zorluk bugüne dek kemikleşen davranışların doğru olmadığıyla yüzleşmeleriydi ve bunları yeni davranışlar ile değiştirmek için verdikleri savaş. Gündelik hayatımızda dahi konfor alanlarımızı terk etmemek için beynimizde direnç ile karşılaşıyorken, yeterince karmaşık olan bir eylemi gerçekleştirirken karşılaşmamak sürpriz olurdu. Milyon kilometre yapmak ya da yıllar boyu motosiklet tepesinde olmak kriz anında doğru tepkilerde bulunabileceğiniz anlamına gelmiyor. Böyle olsa tüm taksi sürücüleri Hamilton, tüm motosikletli kuryeler ise Rossi olurlardı.

En iyisi siz hiç bir şey bilmiyorken henüz konu hakkında beyniniz taze iken eğitim yolunu seçin ve ilk adımınızdan sonraki tüm motosiklet hayatınızı etkileyecek güçlü bir temeli yolun başında sağlamlaştırın.

Eğer uzun süredir motosiklet kullanıyorsanız ise halen bazı şeyleri değiştirmek için geç değil. Beyin çok hızlı adapte olabilen bir mekanizma ve her ne kadar direnç gösterse de üzerine gidip baskıladıkça bilinçdışı halinizi saf dışı bırakabilirsiniz.

Bir sürücünün motosiklete olan hakimiyeti yavaş sürüşte belli olur!

Oturuş pozisyonu, ayakların pozisyonu bile bir sürücünün nasıl kullandığına dair ipuçları verirken, yavaş sürüşteki davranışları motosiklet becerisini yansıtıyor. Düz ve hızlı giden bir motosiklete dengesini sağlamak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Dönen tekerler hem jiroskop hem de açısal momentum ile dengesini sağlayacaktır. Fakat hız düştükçe bu etki azalır ve sizden yardım ister.

Motosikletinizin neler yapabildiğini görmeniz, limitlerini bilmeniz, daha iyi bir ergonomiye ulaşmanız, motosikletinize daha iyi hükmedebilmeniz için motosiklet eğitimi var.

Motosiklet eğitimi programları ikiye ayrılıyor. Bunlar trafiğe kapalı alanda gerçekleştirilen eğitimler ve dışarıda gerçek hayatın içinde geçen motosiklet güvenli sürüş eğitimi ya da motosiklet ileri sürüş eğitimi olarak adlandırdığımız yol eğitimleri.

Trafiğe kapalı alanda motosiklete olan becerinizin limitlerini genişletip, yeteneklerinizi keşfederken; güvenli sürüş ve ileri sürüş eğitimlerinde ise bu aracı nasıl sistemli ve güvenli sürebilirsiniz, tehlikeyi ve riski nasıl minimuma çekebilirsiniz, neyi?, nerede? ve nasıl? arayabilir nasıl önlem alabilirsiniz gibi konuları işleyerek farkındalığı arttırıyorsunuz. İleri sürücü nasıl olunur yazımızda da bunlardan bahsetmiştik.

Tehlikelerin farkında olmamak!

Çoğu sürücü ve çevremde de bulunan bir çok arkadaşım bazen yaşadıkları tehlikelerin farkına varmıyorlar. A noktasından B noktasına varmış olmak ve kaza yapmamak bir başarı değil. Kendinizi tehlikeli bir duruma sokmamak veya tehlikeli bir durum yaşadığınızda bunun farkında olup yaptığınız yanlışın üzerine gitmek önemli olan. Yaşadığı tehlikenin farkında olmayan kişi bunu düzeltemez.

Motosiklet eğitimi alın!

Motosiklet eğitimi almak pahalı mıdır? Öyleyse sadece motosikletinizi devirdiğinizde karşılaşacağınız masrafı ya da talihsiz bir kaza ile yaşanacak bir sakatlığı düşünün.

Güvenle ve keyifle sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.