İçeriğe geç
Motosiklette ekipmanın önemi

Motosiklet Sürüşünde Ekipmanın Önemi

Bir çok kişinin kafasında ufak hacimli motora biniyorum öyleyse tam ekipman giymeye ne gerek var düşüncesi mevcut. Veyahut işin ciddiyetinin farkında olmayan çok insan var. Her işi yapmanın usulü ve bir takım kuralları vardır. Kanunlarda tam ekipman giymeye yönelik bir hususun olmaması şortla tişörtle ya da sadece kask ve mont ile yollara çıkmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Gücü fark etmeksizin yapacağımız en ufak kaza dahi büyük riskler içeriyor ve bindiğimiz motosikletin minikliği, şirinliği bizi yanıltmamalı. Hepsi birer canavara dönüşebiliyor. Canavara dönüşmemesini sağlamak ise sadece bizim elimizde. İşin ne kadar bilincinde olursak tehlikeyi aynı oranda düşürürüz. Ne kadar giyinirsek o kadar fazla korunuruz.

Motosiklet görsellik işidir ve hepimiz bunu severiz. Ekipman ise bu görselliği zenginleştirir. Siz hiç ekipmansız dolaşan birine “helal olsun şuna bak be” diye bir yaklaşıma şahit oldunuz mu ? Hayır. Fakat tam donanımlı ekipmanlarıyla dolaşan birine karşı “vay be işte bilinçli sürücü” denildiğine çok kere şahit olmuşsunuzdur.

Asfalt üzerinde yaklaşık 100km/s hız ile düşüş yaşandığında sürtünme esnasında oluşabilecek sıcaklık 500 dereceleri aşabiliyor. Şanslıysak ve halen hayattaysak doku kaybından bahsetmek istemiyorum. Bu bilgiye hemen hemen her teorik eğitimde rastlarsınız.

Ekipman dediğimizde aklımıza sadece kask, mont ve eldiven gelmemeli. Tam korumalı uzun bir botu da gereklilikler arasında görmeliyiz. Olduğumuz yerde devirmelerde dahi çok sevdiğimiz hafif olmayan motorlarımız bilek ve ayakta kırıklara sebep olabilir. Bunlar en masum örneklemeler. Ayakta oluşabilecek bir kırık hayat boyu taşıyacağımız bir sızı anlamına geliyor.

Korumasını bekleyerek normal pantolonumuzun üzerine giydiğimiz dizlik ise ilk darbe anından sonra yerini terk edebilir. Gerçek hayatın yani trafiğin içerisinde süren biz asfalt sürücüleri için uygun olan ekipman korumalı tekstil pantolonlar veyahut kevlar iç katmana sahip korumalı kot pantolonlardır.

Kask alırken dikkat edeceğimiz husus ise çene kısmının kapalı olmasıdır. İstatistiklere bakıldığında en fazla darbeyi çene kısmından yani önden aldığımız görünüyor ve bu da bizim tam kapalı bir kaskı neden almamız gerektiğini bence açıklıyordur.

Eldivende ise yelpazemiz oldukça geniş. Her bütçeye uyabilecek oldukça güvenli eldivenler mevcut. Tenimizi açıkta bırakmayacak uzun bir eldiven tercih edilmeli. Aynı zamanda bu soğuk günlerde de bizi rahatlatacak bir şey. Eldeki eklem yerlerinde koruma olmasına ve avuç içi kaydırma olmasına da dikkat etmekte fayda var. Yere ilk temasımızda avuç içinde bulunan kaydırıcı elimizin yere tutunmamasını sağlayacak ve bu sayede ters dönmelere vekırılmanın da önüne geçecektir.

Hangi malzeme iyidir gibi detaylara girmeyeceğim. Ekipmanın seviyesi tamamen duygusal olduğu gibi gayet makul ücretlere tüm ekipmanlarımızı dizebiliriz. Herkesin bütçesine uygun ürünler mevcut. “Param yok” bahanesinin geçerli olmadığını bence hepimiz biliyoruz. Eğer motosiklete biniyorsan ekipman bir lüks değil gerekliliktir.

Ekipmanı kuşanmak sadece güvenlik değil aynı zamanda konfordur. Güvendir. Ne kadar rahatlık sağlarsak dikkatimizi yolda o denli tutabiliriz. Üşümek, ıslanmak, terlemek gibi rahatsızlıklar sürüş esnasında dikkat kaybına yol açacak ve savunma kalkanlarımızı yok edecektir. Ne gözlem yapıp bilgiyi süzgeçten geçirebilir ne de tepkimeyi ve uygulamayı tam anlamıyla gerçeleştirebiliriz.

* Kask
* Mont
* Eldiven
* Pantolon
* Bot
* Sırt koruması
Çevre ve hava koşullarına göre;

*İçlik
*Yağmurluk
* Bot ve eldiven yağmurlukları

Bu sadece özet geçilmiş hali. Ekipman alırken bol bol araştırın ve kullanıcı yorumlarını inceleyin. Şekli güzel diye aldanmayın. Gülü seven dikenine katlanır. Tam donanımlı ekipmanlar ile çiçek gibi dolaşalım. Örnek olalım.

https://www.youtube.com/watch?v=bPvOomaFR2g

“Motosiklet Sürüşünde Ekipmanın Önemi” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Motosiklet Kask Seçimi: Güvenli ve Konforlu Bir Sürüş İçin İdeal Rehber - Nomad Akademi - Motosiklet Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir