İçeriğe geç

Yağmurda Motosiklet Kullanmak

Yağmurda motosiklet sürerken, güvenliğinizi sağlamak için ekstra önlemler almanız önemlidir. Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

Yağmurda motosiklet kullanmak için hayati tüyolar;

1.Yavaşlayın

Islak zeminde tutuş az olur ve beklenmeyen sürprizler ile karşılaşabilirsiniz. Bununla nedenle motosikletinizi daha iyi kontrol edebilmek için hızınızı düşürmeniz önemlidir.

2.Işıklandırma sistemi

Diğer sürücülerin sizi daha iyi görebilmesi için farlarınızın ve fren lambalarınızın çalıştığından emin olun. Ayrıca elektrik sistemini sadece yağmur sürüşünde değil periyodik olarak kontrol etmelisiniz.

3.Lastiklerinizi kontrol edin

Islak yollarda daha iyi çekiş sağlamak için lastiklerinizin dişlerinin iyi olduğundan emin olun.

4.Ani hareketlerden kaçının

Ani fren yapma ve gaz açma hareketleri motosikletin ıslak yollarda kaybetmesine neden olur. Doğru viteste ve yumuşak bir gaz kullanımı ile motor freninden de faydalanabilirsiniz. Gaz açarken ise kademeli bir şekilde gaz kolunu çevirmeniz ve sert hızlanmalardan kaçınmalısınız.Ani manevralar ve motosikleti çok yatırmak ıslak zeminde tehlikelidir. İşlemleri sırasıyla ve daha yavaş yapın.

5.Frenlerinizi dikkatli kullanın

Kaymayı önlemek için frenlere hafifçe kullanın. Unutmayın, ıslak zeminde durma mesafeniz artacaktır. Takip mesafenizi arttırmak iyi bir seçenektir. Doğru vites ve devir aralığında gazı kapatarak motor freni kullanmak da bir yöntemdir.

6.Vizörünüzü temiz tutun:

Yağmur görmeyi zorlaştırabilir, bu nedenle ilk olarak temiz olduğundan ve herhangi bir leke veya çizgi içermediğinden emin olun. İkinci olarak su kaydırıcı spreyler kullanarak yağmur damlalarının vizörden kaymasını sağlayabilirsiniz.

7.Uygun ekipmanlar giyin

Kendinizi kuru ve sıcak tutmak için yağmurluk gibi su geçirmez giysiler giyin. Islanmak sürüşte konforsuz bir sürüşe sebep olarak dikkat kaybı yaşatacaktır. Sürüşün bir an önce bitmesi için daha dikkatsiz ve hızlı gitmek isteyebilirsiniz.Islak bir zeminde hız artışı beraberinde bir çok tehlikeyi getirir.

8.Ekstra tetikte olun

Yağmurun gizleyebileceği su birikintileri ve diğer tehlikeler için gözlerinizi dört açın. Ayrıca diğer araçların geçtiği lastik izlerini takip ederek görece daha temiz olan bölgede konumlanabilirsiniz. Genellikle yol yüzeyindeki kir ve birikintiler şeridin orta kısmı ile dış kısımlarında birikecektir.

9.Şiddetli yağmurda sürmekten kaçının

Yağmur çok sert yağıyorsa kenara çekip geçmesini beklemek daha güvenlidir. Eğer sürmek zorunda değilseniz bu kararınızı gözden geçirebilirsiniz.

Unutmayın, yağmurda motosiklet kullanmak normalden daha fazla tehlike içerir. Bu sebeple bundan kaçınmak en iyisidir, ancak yağmurda sürmeniz gerekiyorsa, güvende kalmak için bu ipuçlarını izleyin.

Görünür Olmaya Çalışın!

Sadece yağmurlu havada değil, normal şartlarda da görünmeyen bir araç kullanırken mümkün olduğunca görünür olmaya çalışın. Bunun için reflektif yelek ve bantlar kullanabilirsiniz. Görünmezlik ile alakalı blog yazımıza da göz atabilirsiniz. En önemlisi tüm önlemleri alsanız da diğer sürücülerin sizi görmediği varsayımı ile hareket edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir