İçeriğe geç

Motosiklet Sürüşü ve Görünmezlik

Motosiklet sürüşü esnasında GÖRÜNMÜYORUZ!


Bir motosiklet sürücüsünün en büyük gizli özelliği görünmezlik. Fakat bu başka bir evrende güç olarak nitelendirilse de, bizim evrenimizde maalesef bu bir avantaj değil tüm motor sürücülerinin dezavantajı. Öyle bir dezavantaj ki, tüm motosiklet sürüşü sistemimizi ve disiplinimizi üzerine kurmamız gereken en büyük handikaptır. Bu özelliğimiz sebebiyle diğer sürücüler bizi görmüyor ve görmemeye devam edecek. Bu durumda bizim yapabileceğimiz en doğru hareket bu gerçekliğe karşı inat etmektense bununla barışmak ve bu körler dünyasında neler yapılabileceğine dair önlemler almak olur.

Otomobil ya da diğer kara taşıtlarında olduğu gibi bizi koruyan bir kafes içerisinde değiliz. Emniyet kemerine, hava yastıklarına ya da koruma sistemlerine sahip değiliz. Daha incinebilir bir halde olduğumuzdan, sonsuz değişkenli bir ortamda tüm trafiği yöneterek hareket etmemiz gerekiyor.

Motosiklet ile kaza yapma lüksünüz yok

Çevrenizde nelerin gerçekleştiğini her daim bilerek, gözlemleyerek ve gelen bilgi ile diğer sürücülerin neler yapabileceğini hesaplayıp planlayarak ilerlediğiniz sürece daha güvende olacaksınız. Tabii ki görünmediğinizi bilerek ve bunu göz önünde bulundurarak sürdüğünüzde sürüşünüz kontrollü hale ulaşacak.

Ufak bir araç kullanıyoruz. Dolayısıyla diğer araçlar ile inatlaşmak bizim zararlı çıkacağımız bir karar olacaktır. Kurallara uyun fakat koşulsuz bir güven beslemeyin. Unutmayın, siz kurallara uyuyorsunuz diye herkesin de uyduğunu düşünmeyin.

Geçiş üstünlüğünün sizde olması, ileride yola bağlanmak üzere olan aracın sizi bekleyeceği anlamına gelmiyor. Daima ihtimal dahilinde olan senaryoları düşünün. Ya çıkarsa?

Korna çalarak, selektör yaparak, ara gaz vererek önlem almak mı sizi olası bir kazadan kurtarır? Yoksa bu aracın sizi görmeyerek yola çıkacağını düşünüp hızınızı düşürerek, frenleyerek ve pozisyon değiştirerek alacağınız aksiyonlar mı kurtarır?

Duygusal davranmayın, teknik bir sürücü olun

En ufak bir temasta canımızın yanması diğer sürücülere olan davranışlarımızı doğal olarak etkiliyor. Daha duygusal, daha agresif oluyoruz. Çabuk sinirleniyoruz. Görmediklerinden yakınıyor bize saygı duymadıklarını düşünüyoruz.

Bazı gerçeklikler ile barışmak gerekiyor, görünmezliğimiz bunun başında geliyor. Zarar görecek olan biziz, bunu bilmek ise daha akıllı ve uyanık olmamıza yarar. Motosiklet sürüşü hafife alındığında, ezber ile yola çıkıldığında, içgüdüsel sürüş ile viraj kovalandığında ağır bedel ödetir.

Kendinizi şeride hapsetmeyin. Özellikle yeni başlayan sürücülerin yaptığı en büyük ve hayati hatalardan biri sağ şeridin sağına kendilerini sıkıştırmak oluyor. Şeridi sahiplenin, siz de motorlu bir taşıtsınız. En fazla arkadan korna çalarlar. Sağın sağında giderken sizi bir aracın sıkıştırdığını hayal edin. Eminim istemeyeceğiniz bir senaryodur.

Araçların kör noktalarından uzak durun ve hiç bir araç ile yan yana aynı hızda gitmeyin. Bırakın geçsin ya da siz onu geçin. Diğer araçlardan uzak durmak her zaman için en güvenli seçenektir.

Özellikle gece sürüşlerinde görüş azalır ve tabii zaten görünmeyen bir aracı görmek daha da zorlaşır. Açık renk ekipman seçimi, reflektif yelek ve diğer reflektif malzemeler ile diğer araçların sizi görme ihtimalini arttırabilirsiniz.

Motosiklet sürüşünde kısıtlı bir tepkime süresine sahipsiniz

Diğer sürücülerin de tepkime süresine ihtiyacı var. Ani manevralardan kaçının. Motosikletin aydınlatma ve sinyal sistemini diğer sürücüler ile iletişime geçmek için yapacağınız manevra öncesinde kullanın. Ne yapacağınızı bilmeye ve ona göre bir karar alıp uygulayabilmeleri için zaman ihtiyaçları var. Siz kendinizi göstermelisiniz. Kendinizi tehlikeli bir duruma sokarsanız diğer sürücülere kızmak yerine bunun neden kaynaklandığını düşünün.

Beyindeki görsel sistem, işitsel sisteme göre çok daha komplike ve karışıktır. Dolayısıyla işitsel uyaranlara verdiğimiz tepkiler görsel uyaranlara kıyasla daha hızlıdır. Bazen manevra öncesinde korna ile orada olduğunuzu diğerlerine bildirmek hayati bir tehlikeyi henüz yaşanmadan ortadan kaldırabilir.

Onlar sizi görmeyecekler çünkü sizi aramıyorlar. Kendilerine zarar verebilecek araçları arayan mekanizma siz orada olsanız dahi bunu fark etmeyecek. İşte bunun adı algıda seçiciliktir. Bunun için kimseye kızmayın. Çocukluğumuzdan bu yana otomobile aşinayız bir şekilde bu araçlar ile büyüdük ve motosiklet hayatımıza çok daha sonrasında dahil oldu. Bu sorunu biz çözemeyiz hele seyir halinde mümkün değil. Bu ancak küçük yaşta eğitim ile başlayıp devam edecek bir farkındalık ile gelecek nesiller ile çözülebilir.

Unutmayın arkasını göremediğiniz yüksek bir araç ya da objeye yaklaşırken sadece siz değil, arkasındakiler de sizi görmeyecek.

Siz daha akıllı olmak zorundasınız. Bir kahin olmalısınız. Motorun üzerinde patron siz olmalısınız. Bunun için motosiklet sürüş tekniklerini içselleştirmeniz gerekecek. Zaman, adanmışlık, sabır ve çok çalışma ile elbet iyi bir sürücü olacaksınız. Motosiklet eğitimi alarak hem süreci hızlandırabilir hem de göremediğiniz eksikleri gidererek ilerleyebilirsiniz. İnsanın kendisine yaklaşımı her zaman objektif olmayabiliyor.

“Motosiklet Sürüşü ve Görünmezlik” hakkında 2 yorum

  1. Geri bildirim: Yağmurda Motosiklet Kullanmak - Nomad Akademi

  2. Sağanak yağmurda motora binip donuna kadar ıslanmayan ben motorcuyum demesin.
    Asvalt zemin + yağmur + asvalt lastikli motorsiklet sürmek bambaşka güzel.Anlatılmaz yaşanır bir duygu bu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir