İçeriğe geç
Motosiklet başlangıç motosikleti

Başlangıç Motoru Seçimi

Başlangıç motoru konusu açıldığında söylenenler buradan köye yol olur. Herkesin bu konu hakkında bir fikri, düşüncesi ve tavsiyesi vardır. Öncelikle bunu bir kenara koyalım.

Motosiklet sürmek insanın iradesi ile olan savaşı denilebilir. Öğrenme aşamasında başarılı bir süreç ise bilgi, tecrübe ve sabırdan geçer. Genellike motosiklet tarzı ilk alınan motorda oturur. İnsan beyni kıyaslayarak çalışır.

Başlangıç motorunu neye göre seçeceğiz?

Bu kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durum. Göreceli bir süreçten bahsediyoruz. Kişinin kullanım amacı, sosyo-ekonomik durumu, kabiliyeti, fiziksel ve zihinsel yapısını göz önünde bulundurarak seçim yapmak lazım.

Fakat ezberden gidecek olursak eğer, ufak yani 125-150cc hacimli bir motosiklet ile başlayıp, hem tecrübe edip hem de eğitim ile desteklerken zamanla yükseltmek doğrudur diyebiliriz.

Hangi motosiklet ile başlanır sorusunun tek bir cevabı yok. İstatistikler en çok kazanın genç yaşlarda 16-24 yaş arası olduğunu gösteriyor. Genç yaşlarda insanın kanı kaynarken iradesine sahip çıkabilmesi oldukça zor. Dolayısıyla bu yaşlarda motosiklete başlayacak olanlara 125cc almasını öneriyoruz.

Motosiklet, bir anda öğrenip üstün sürüş kabiliyetine ulaşabileceğin bir araç değil. Doğru bilgi ışığı altında sabır, tecrübe ve antrenman istiyor.

Her iki ayağın yere değdiği, hareket kabiliyeti yüksek, nispeten hafif bir motosiklet tercih etmek başlangıç açısından öğrenme sürecini de olumlu etkileyecektir. Unutulmasın ki, 125cc bir motosiklet dahi 100-120km/s hızlara çıkabiliyor ve bu hızlar yeterince tehlikeli.
Eğer amacınız zaman kazanmak ve sadece ev ile iş arası trafikten kurtulmak ise ufak bir scooter işinizi görecektir.

Benim şahsi düşüncem ve tavsiyem, yaşınız 25 üzeriyse, kendinizi, limitlerinizi biliyorsanız 250cc olur. Ülke şartlarında trafik seyir hızına uyum sağlamak en önemli unsurların başında geliyor. Yavaş gitmek güvenli değil. Otoyol ve bölünmüş yollarda trafik seyir hızının yüzde onu kadar üzerinde gitmek gerekebiliyor. Yavaş gitmek güvenli değil derken, 100 km/s ile akan trafikte 60-70 bandında gitmekten bahsediyorum. Bu otoyol sürüşlerinde daha da yukarılarda olacaktır. 125cc motosikletler gerektiğinde ivmelenecek kuvvete sahip olmadığından bazı noksanlıklara sahip. Gerektiğinde tehlikeden uzaklaşabilecek güce olmadığından handikaplar mevcut.

Peki, iyi bir eğitim süreci ile her motosikletle başlanabilir mi?

Evet, iyi bir eğitim süreci ile her motosikletle başlanabilir. Lakin motor hacmi ne kadar büyürse ve bu motor ne kadar ağırlaşırsa öğrenme süreci de bir o kadar uzayacaktır. Öğrenilir, başlanabilir fakat hem daha maliyetli olacak hem de çok mesai isteyecek. En tehlikeli dönem öğrenme aşamasıdır ki en azından bu dönemi daha kolay kontrol edilebilir bir motosiklet ile atlatmak en sağlıklı yoldur.

İki ayağınız yere değdiği, hafif, ergonomik, kolay kontrol edilebilir ve absli bir model tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: