İçeriğe geç
Motosiklet başlangıç motosikleti

Başlangıç Motoru Seçimi

Başlangıç motoru konusu açıldığında söylenenler buradan köye yol olur. Herkesin bu konu hakkında bir fikri, düşüncesi ve tavsiyesi vardır. Öncelikle bunu bir kenara koyalım.

Motosiklet sürmek insanın iradesi ile olan savaşıdır. Öğrenme aşamasında başarılı bir süreç ise bilgi, tecrübe ve sabırdan geçer. Genellike motosiklet tarzı ilk alınan motorda oturur. İnsan beyni kıyaslayarak çalışır.

Başlangıç motorunu neye göre seçeceğiz?

Bu kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durum. Göreceli bir süreçten bahsediyoruz. Bu sebeple kişinin kullanım amacı, sosyo-ekonomik durumu, kabiliyeti, fiziksel ve zihinsel yapısını göz önünde bulundurarak seçim yapmak lazım.

Fakat ezberden gidecek olursak eğer, ufak yani 125-150cc hacimli bir motosiklet ile başlayıp, hem tecrübe edip hem de eğitim ile desteklerken zamanla yükseltmek doğrudur diyebiliriz.

Hangi motosiklet ile başlanır sorusunun tek bir cevabı yok. İstatistikler en çok kazanın genç yaşlarda 16-24 yaş arası olduğunu gösteriyor.Yani genç yaşlarda insanın kanı kaynarken iradesine sahip çıkabilmesi oldukça zor. Dolayısıyla bu yaşlarda motosiklete başlayacak olanlara 125cc almasını öneriyoruz.

Motosiklet, bir anda öğrenip üstün sürüş kabiliyetine ulaşabileceğin bir araç değil. Nitekim doğru bilgi ışığı altında sabır, tecrübe ve antrenman istiyor.

Her iki ayağın yere değdiği, hareket kabiliyeti yüksek, nispeten hafif bir motosiklet tercih etmek başlangıç açısından öğrenme sürecini de olumlu etkileyecektir. Unutulmasın ki, 125cc bir motosiklet dahi 100-120km/s hızlara çıkabiliyor ve bu hızlar yeterince tehlikeli. Ayrıca amacınız zaman kazanmak; sadece ev ve iş arası trafikten kurtulmaksa ufak bir scooter işinizi görür.

Benim şahsi düşüncem ve tavsiyem, yaşınız 25 üzeriyse, kendinizi, limitlerinizi biliyorsanız 250cc olur. Çünkü ülke şartlarında trafik seyir hızına uyum sağlamak en önemli unsurların başında geliyor. Yavaş gitmek güvenli değil. Bazen otoyol ve bölünmüş yollarda trafik seyir hızının yüzde onu kadar üzerinde gitmek gerekir. Yavaş gitmek güvenli değil derken, 100 km/s ile akan trafikte 60-70 bandında gitmekten bahsediyorum. Bu otoyol sürüşlerinde daha da yukarılarda olacaktır. Gerektiğinde ivmelenemediği için, 125cc motosikletler ile transit yollar tehlikelidir.

Peki, iyi bir eğitim süreci ile her motosikletle başlanabilir mi?

İyi bir eğitim süreciyle her motosiklet ile başlanır. Lakin motor hacmi ne kadar büyürse ve bu motor ne kadar ağırlaşırsa öğrenme süreci de bir o kadar uzayacaktır. Fakat hem daha maliyetli olacak hem de çok mesai isteyecek. Öğrenme aşaması en tehlikeli dönemdir. Bu sebeple, daha kolay kontrol edilen bir motosiklet ile bu dönemi atlatmanız en sağlıklı yoldur.

İki ayağınız yere değdiği, hafif, ergonomik, kolay kontrol edilebilir ve absli bir model tercih edin.

“Başlangıç Motoru Seçimi” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: 250cc Motosiklet Modelleri - 250cc Başlangıç Motosikletleri - Nomad Akademi - Motosiklet Eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir