İçeriğe geç
Motosiklet ileri sürüş nedir

İleri Sürüş Nedir?

İleri sürüş ya da güvenli sürüş, yolculuk esnasında tehlikelerden uzak kalınan, keyifli, akıcı, sistematik ve tam anlamıyla meditasyon aşaması denilebilir. İleri sürücü, çevresinde olan bitenin farkında ve bu değişkenlere karşı önlemini alan kişidir. Trafiği yönetendir ve daima her ihtimale karşı bir kahindir. Trafiğe her adım atışının yeni bir deneyim olduğunu bilir ve motosiklet hakimiyeti son derece kuvvetlidir. Sürüş esnasında zihni ve enerjisi sadece motosikletin selesindedir ve bu bir meditasyondur.

İleri sürücü, kendine eleştirel bakabilir ve nerede hata yaptığını bilerek bunu tekrarlamamak adına yoğunlaşır. Çevresine en iyi uyum sağlayan ve sürüşünü buna göre planlayan kişiye ileri sürücü denir.

Nasıl olunur?

Her şeyden evvel zaman ister. Fakat sadece zaman yeterli olsaydı, eski sürücülerin hepsi birer Rossi veyahut Schumacher olurdu. Zaman ile beraber emek istiyor. Sabretmeyi ve çok çalışmayı bilmek gerek. Doğru kaynaktan gelen bilgiler ile doğru eğitimi harmanlayarak hiç bitmeyecek bir sürece girerek ileri sürücü olunuyor.

– Konsantrasyon
– İyi bir gözlem
– Öngörü yeteneği
– Risklerin farkında olmak
– Sınırlarını bilmek ve kendini tanımak
– Motosiklet hakimiyeti ve becerisi
– Yoldaki davranışları

İyi bir sürücüde olması gereken başlıca özellikler bunlar. Zor mu? Evet. Zor. Teknikten ziyade zihinsel bir gelişimden söz ediyoruz. Bilinçsiz Yetersiz seviyesinden, Bilinçsiz Yeterli seviyesine olan bir yolculuk. Çıktığımızda “şiir gibi sürüyor be usta” kıvamına getiren bir zaman tüneli.

Elbette üç beş paragraflık bir yazı ile ileri sürücü olamazsınız. Size bu yolu çizecek olan eğitmeniniz, bu yoldaki rehberiniz olacak. Yukarıdaki her madde üzerine uzun uzun işlenecek dersleri içeriyor. Ve tabii okunacak pek çok sayfayı.

Daha iyi bir sen için! Fazladan bir mil için! Sürüşü bir bir sanata çevirmek için!

Hepsinden öte keşfedebilmek ve güzel anılar biriktirebilmek için İleri sürücü ol!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir